A CÉKLA KRÉMLEVES

Egy szakácsnak nem csak az étel íze, de ugyan úgy az alapanyagok formája, textúrája vagy épen a színe indítja be fantáziáját, kreativitását. A savanyított céklát egy két ételhez vagyok hajlandó megenni, például krumplis tésztához, de alapból nem erőltetem. A kissé föld ízű, édeskés zöldség megosztó, már ami a kedvelését illeti. Akik fogyasztják, azok is többnyire csak savanyúság formájában, pedig a cékla főzve is finom, tápláló és számtalan jótékony hatással rendelkezik. Engem a színe ragadott meg és mára konyhámban sok formában felhasználom. Sokáig kísérleteztem mire megtaláltam a megfelelő receptúrát, de mára elmondhatom, hogy két olyan ételkölteményt is készítettem ebből az igen egészséges zöldségből, ami valószínűleg bárhol megállja a helyét, de következő szakácskönyvemben is biztos megtalálható lesz.

Engedjék meg, hogy a céklát mutassam be ma olvasóinknak és egy receptet is szeretnék megosztani, ez pedig a cékla krémleves.

A céklát ősidők óta ismeri és használja az emberiség, ennek oka, hogy hamar felismerték a szervezetre gyakorolt jótékony tulajdonságait. A cékla lúgosít, kiváló antioxidáns és segíti a vörösvérsejtek képzését, méregteleníti a bélcsatornát, szabályozza az anyagcserét és még a diétába is remekül beilleszthető.

 

1. LEVÉBEN VAN A LEGTÖBB VITAMIN

A cékla kiváló kálium-, kalcium-, vas-, szilícium- és magnéziumforrás, de tartalmaz rezet, cinket, mangánt, ként, jódot, kobaltot, krómot, nikkelt, B1-, B2-, B6- és C-vitamint, folsavat, niacint és biotint is. Ezen kívül tartalmaz folsavat is, ami jól hat a hormonokra. A rengeteg kálium jót tesz a testnek, főként az izomzatnak, és akkor fejti ki legjobban a vitaminban bővelkedő szerepét, ha a levét fogyasztod. Éppen ezért a cékla a manapság népszerű smoothie-k gyakori alapanyaga. Érdemes kipróbálnod, akár magában, akár más zöldséggel – uborkával, avokádóval – kombinálva. A rubinvörös zöldség rendkívül erős vérképző hatású, a benne lévő nyomelemeket a test jobban tudja hasznosítani, valamint a vörösvérsejtek regenerálódását és képződését egyaránt serkenti.

 

2. RÁKELLENES CSODANÖVÉNY

Kiváló antioxidáns tulajdonsággal rendelkezik. Különösen a májra – a test legfontosabb méregtelenítő szervére – van jó hatással. A májban a méreganyagok lebontása során szabadgyökök képződnek, melyeket a cékla antioxidáns hatóanyagai semlegesítenek. A méregtelenítés pedig az ideális testsúlyod elérésében is segít.

 

3. FEJLŐDÉSI RENDELLENESSÉGEK ELLEN IS HATÁSOS

Az ősi rómaiak a céklalevet láz és székrekedés kezelésére fogyasztották, valamint afrozidiákumnak is tulajdonították, melyet azóta tudományos úton bizonyítottak. Sőt, azóta arra is fény derült, hogy a zöldségben található folsavnak köszönhetően a terhesség korai szakaszában számos fejlődési rendellenesség – például a nyitott gerinc – kialakulása is megelőzhető a céklával, ezért a kismamák számára különösen ajánlott a fogyasztása. Ráadásul segíti a sebgyógyulást, és az izomszövet épülését is.

4. JAVÍTJA AZ ÁLLÓKÉPESSÉGET

Ha rendszeresen sportolsz, ne feledkezz meg a cékla léről, mely állóképesség-fejlesztő tulajdonságokkal is rendelkezik. Mindez a zöldség szokásosnál magasabb nitrát tartalmának köszönhető, hiszen már mindössze egy grammnyi adagban is nagyjából 20-szor több található ezen anyagból, mint bármelyik más zöldségben. Ez az összetétel elősegítheti a véráramlást és az alacsony vérnyomást is.

 

5. ELBUTULÁS ELLEN

Nem is gondolnád, de a cékla a demenciát – köznapi nevén az elbutulást – is gyógyíthatja. A benne található nitrogén-monoxid ugyanis javítja a vér áramlását, ezáltal pedig segíti az agy működését. Hatásos lehet az Alzheimer-kór ellen is. Száz gramm cékla már fedezi a napi ajánlott rostfogyasztás 10 százalékát is.

 

CÉKLA KRÉMLEVES

Hozzávalók:

50 dkg cékla

1 db alma

1 db kisebb fej vöröshagyma

1 l zöldség alaplé (nem böjti időben húsalaplé)

1 ek tejföl

csipet cukor, só

fehér bors

 

Elkészítés:

Fóliába csomagolom a nyers céklát és 40 percig sütöm 160 C-on. Hagyom kihűlni, külső héjától megtisztítom és lereszelem. A hagymát apró kockákra vágom, olívaolajon megdinsztelem, majd rádobom a kockákra vágott almát, a végén a lereszelt céklát, egy csipet cukorral meghintem. Pár percig dinsztelem, majd zöldség alaplével felöntöm. ízesítem fehér borssal, sóval, persze óvatosan, mert az alaplé már önmagában sós. Az egészet összefőzöm, nem tovább 10 percnél, mert hiszen a cékla már hő kezelt volt, éppen csak, hogy az ízek összeérjenek. Botmixerrel leturmixoljuk, egy sűrű szitán leszűrjük, hogy az állaga minél homogénebb legyen. Egy jó krémleves mindig selymes, egyenletes textúrával rendelkezik. Egy nagy kanál tejföl kerül hozzá, amit szétkeverünk a levesünkben. Tálalás előtt ismét felforraljuk, ha kell sózzuk. Tálaláskor egy kiskanál krémsajtot és egy kevés pestot tettem a tányér aljába leves betétnek. A tányért ezzel a betéttel szervírozzuk, majd hagyjuk, hogy a vendég szedjen, vagy egy kancsóból a vendég előtt öntjük

Megosztás

Google icon
LinkedIn icon
Pinterest icon
Reddit icon
e-mail icon