Március végén még nehezen oszlanak a hajnali párák, de a tavaszi nászra készülődő ködvirágok hófehér fátyola már türelmetlenül kopogtat a puszta lakóinak szunnyadó otthonán. A böjti szélekben nyíló héricsek ébrednek elsőként és aranyló bokrétáikkal üdvözlik a tavaszi nap éltető sugarát. A magasban ölyv kiált, az erdő peremén a vörösbegyek flótái elvegyülnek a barkát látogató méhek neszező dongásával.
Fehér mámor, szaknyelven az a zaj (10 decibel), amely a hangspektrum minden hallható frekvenciáját egyszerre tartalmazza. Ilyen zaj keletkezik a szélben a fáktól, a susogó levelektől, csendes esőben, a rovaroktól zsongó réteken.
A természet hangjainak gyógyító ereje van. Egy erdei tisztáson, öreg nyárfának dőlve, csendesen mélázom a közelmúlt kusza eseményeiről.
Ez eredeti tervek szerint, nem egy erdőben kellene most ücsörögnöm, hanem egy 80 decibellel dübörgő autópálya kellős közepén. Már a kezdet kezdetén gondok voltak a 10-es autópálya építésével, bár akkor még nem is sejtettük, hogy idestova három évtizedig fognak elhúzódni a munkálatok. A Tartományi Természetvédelmi Hivatal nagy ellenállást tanúsított, hogy az épülő létesítmény ne válasszá ketté az akkor még egységes természetvédelmi területet, a Palics-Ludas körzeti parkot.
A politika másként döntött, akkor még szovjet katonai objektumok sokasága tarkította Magyarország dél-alföldi tájait, emellett Szeged város érdeke is nagyban befolyásolta a sokak által teljesen elfeledett, Szabadkát nyugatról megkerülő útirány teljes elvetését. “Fenntről nézve térkép e táj”; már a szerényebb, de határövezetben annál népszerűbb drónok is tapasztalják az autópálya finom hajlatát a Szelevényi erdő magasságában.
Ami nem sikerült az állami hivatalnak (nem is tudom miért...) bezzeg sikerült a civileknek. Pedagógusok nemzedékeit tanította és nevelte. A természet szeretetére és értékeink megőrzésének fontosságára. Kutatott, gyűjtött és publikált. Az ő kutatásai alapozták meg térségünk természetvédelmi területeinek határait. Szerényen élt, gyaloszerrel járt, távolabbra vonattal közlekedett. A királyhalmi vasútállomásnak (mint annak idején a Császár látogatásának idején) fontos szerep jutott a történetben, innen indultak ugyanis terepi kutatásai, folytatva a nagy elődök, Degen Árpád, Lengyel Géza és Prodan Gyula munkásságát.
Amikor Sturc Béla, a tanár úr, mert róla van szó, megtudta, hogy a készülő autóút teljesen kettészeli és nagymértékben megsemmisiti az Duna–Tisza közi homokvidék botanikai szompontból páratlanul gazdag tájegységét, elfogta a kétségbeesés.
Az akkoriban alakult fiatal biológusokból álló Csornai Richárd Ökológusok Egyesülete már közreműködött a tudós tanárral és szakmailag megalapozott levelét, mint civil kezdeményezést, indítottuk útjára. Láss csodát (amikben hinni kell és megtörténnek) sikerült, és a mérnökök délebbre tolták az épülő úttest nyomvonalát.
Sturc tanár úrnak köszönhetjük a Szelevényen megtalálható természeti értékek megmentését, fennmaradását.
Az élővilág szempontjából nagymértékű károsodást okozhat egy-egy ilyen jellegű beruházás. Felszabdalt élőhelyek, fragmentált állományok , végzetes ütközések. Sokáig még védőháló sem volt, nem beszélve a sok-sok halálos kimenetelű balesetről, melyet az úton áthaladó nagyvadak okoztak. Biztonságos átkelőhelyek hiányában, szinte örökre megszakadtak a kapcsolak az izolált populációk között. Tavaszi reggeleken a vizes élőhelyek közelében áthaladó útszakaszokon a szaporodó helyekere igyekvő, éjjszaka aktív kétéltűek szétroncsolt tetemeitől lucskos a sztráda. Békamentésről még keveset hallottam Vajdaságban.
A nóta szerint erdő mellett nem jó lakni, hozzá tenném, hogy az autópálya mellett sem.
Ott a sok fa meg a hasigatás, itt meg a kocsikból kidobált szemét és az elefántdübörgés. Zúg a rengeteg jármű éjjel-nappal, megállás nélkül, kíméletlenül. A szemünket becsukhatjuk, a fülünket nem. Az orvosok szerint a zaj beteggé tesz. Ismerősömnél töltött néhány nap után máris tapasztaltam a tartós zajterhelés okozta ártalom első tünetét: az alvászavart.
Éjjelente nem jött álom a szememre, csak forgolódtam, hánykolódtam az ágyban és kínomban egy régi trükk jutott eszembe, miszerint a sörnek altató hatása van. Megoldottam a problémámat, egy feltétellel, hogy időben és kellő mennyiségben alkoholt készítessek be éjjelente az ágyam mellé. Az alapos és márkásan körültekintő előkészületeknek köszönhetően sikerült összehoznom néhány órányi szunyit.
Amennyiben eseményekben bővelkedő hétvége következett, vagy netán beindult a török invázió, akkor egyedül a hallásvédővel felszerelt fűkaszáló sisakom segített. Meg az erdő, mert a rózsaszín mámorban múló nappalok az erdő utáni vágyakozásról szóltak, az emlékről, egy erdei tisztásról, ahol egykor testem, szívem, lelkem is tapasztalta a fehér mámor gyönyörét.
Utazgatva a világban az ember lát egyet s mást. Például természtvédelmi területeket, üdülőközpontokat, falvakat átszelő autópályákon zajárnyékoló falakat emelnek, hogy elviselhetővé tégyék az ott élők életét. Huszonhét év után átadták a forgalomnak a Szabadkát elkerülő Y-ág egy szakaszát.
Azért bizkodó vagyok, hogy lesz folytatás és nem kell ugyanennyi időt várni a zajvédő falak kialakítására a Szerbia közúti forgalmának gerincét képező 10-es korridor Palicsfürdőt, Hajdújárást, Királyhalmát és a Szelevényi erdőt érintő szakaszán. Hiába enyelgek a múlt hibáin és tétlenségén, azon már csak a rózsaszín mámor segíthet, de a megkezdett munkát be kell fejezni. Valakinek. Márpedig, tőlem okosabbak is azt állítják, hogy az az egyetlen helyes koncepció, amelyik megvalósul.