A nádas belső peremén utolsó körét cikázta a nagy testű tavi szitakötő, távoltartva felségvizeiről minden idegen betolakodót.
Nyár végén sok a dolga, mert a nagy számban rajzó piros színű gyakori szitakötők folyamatosan zaklatják a már kopott szárnyú öreget. Lassan elcsendesedett a nádas.
A víz, mely nappal, az idei rendkívüli hőség hatására szinte teljesen átmelegedett, akár a termál, érintése selymesen lágy, azt mondják gyógyhatású, mint amilyen egykor a Palicsi-tó volt. Ize és illata gyermekkori nyaraim hangulatát idézte emlékeket a régmúlt augusztusokról, amikor a móló cölöpei között áztattuk magunkat naphosszat, és buktunk és csobbantunk és nevetve fröcsköltük egymásra a tó üde vizét.
Délutánonként, amikor egyedül utaztam villamossal Palicsra, a derékba tört jegenyénél, pontosabban a gólyafészeknél volt a találka, mivel a madarak miatt így is úgy is meg kelllett volna állni.
Édesapám már ott várakozott és együtt folytattuk utunkat kerékpárral a női strand irányába a Bagolyvárhoz, ahol egykor Vermes Lajos velocipédje rótta köreit.
Azt hittem, a kedvemért csinálja, valójában csak spórolt a vonaljegyen. Az akkor nem számított, csak a fürdés, a fehér márvánnyel leszórt sétányok.
Ha rokonok érkeztek, akkor az Állatkert és akkor, de csak akkor, a kötelező fagyi.
Hétvégeken kiürült a város, mindenki Palicsra tartott. A villamos nyitott kocsijáról lógtak az utasok szanaszét, mint Kalkuttában csúcsforgalom idején. A későn érkezőket a zsúfolásig megtelt tópart bőrszínű, sárgás szegélye és a strand tompán búgó moraja fogadta.
Nemrég magyarországi vendégeimmel látogattam ki Palicsra.
Rácsodálkoztak magyar szecesszió stílusában épült pazar díszítésű fürdőépületekre, melyeket 1912. szeptember 15-én avattak fel, ugyanazon a napon, amikor a szabadkai városházát.
A sétányokon rengeteg ember gyönyörködött a park virágcsodáiban.
Valami mégis hiányzott.
A fürdőzők. Egy árva lélek sem merészkedett be a haragosan zöld vizbe, apró öbleit mocskos lepedék borította. Barátaim nem ismerték a tó történetét, csak annyit tudtak róla, hogy az első világháborúig a Monarchia egyik legnépszerűbb fürdőhelye volt. Mi történt azután?
A gyógyhatású szikes meder fokozatosan kiédesedett, eliszaposodott, a belevezetett szennyvizek hatására jellege és élővilága teljesen megváltozott.
Az 1971-es halpusztulás után lecsapolták, felfordult vizét a Ludasi-tavon keresztül a Tiszába vezették. Az évszázad akciójának titulált munkálatok során egymást váltották a szocialista brigádok, melyek szorgos kezei és az ifjúsági munkatáborok eredményeként negyven évvel ezelőtt,
1976-ban újra megnyitották a strandokat. Villamos nélkül, gátakkal szabdalva, szigetekkel tarkítva de újra ragyogott a tó, Észak–Bácska gyöngyszeme, ahogy akkortájt nevezték. Egy darabig.
Az idő múlásával fénye egyre kopott, de színe egyre zöldebbre változott, iszapja is dúsult mint a plutónium, ma már csak egyetlen halfaj tud benne megélni - az ezüstkárász.
Ennek ellenére Szerbia egyik legnépszerűbb idegenforgalmi látványossága, egymást érik a dícséretek, nem győzzük kapkodni fejünket a sok elismerés hallatán. Körös-körül minden rendben van, csak a lényeg hiányzik. A tó.
Nem értem, kinek jó egy halott tó, mely úgy fénylik mint az ólom, melyben alszik a fény – írta Kosztolányi a halott Csáthoz. Értelmetlennek tartom állapotának további kutatását (immár negyven éve) ha az eredmények függvényében nem történik semmi konkrét intézkedés.
Egyik doktori disszertáció úgy vélekedik, hogy azokon a helyeken, ahol a szennyvíz közvetlen érkezik a tóba (mert ilyen is van), magasabb a sók koncentrációja és a baktériumok száma.
Megdöbbentő felfedezés, de tegyük hozzá: mi, laikusok ezt már a kutatás előtt is feltételeztük.
Negyven éve nem jöttünk rá, hogy egy zárt víztestbe, a kumulatív hatás miatt, még tisztított szennyvizet sem szabad tárolni.
Nem jöttünk rá, hogy az 1760-as Karpe térképen ábrázolt Paulova bara nevű folyócska lehetett volna a kulcsa a tó szanálási munkálatainak, ugyanis egykor ez volt a természetes lefolyása.
Ehelyett ugyanebben a mederben kialakított csatornán (csak fordított folyással) több mint 20 méter szintkülönbségről próbáljuk biztositani a tó vízpótlását a Tiszából.
Már Newton első törvénye és a gravitációs elmélet is bebizonyította, hogy a víz önmagától nem folyik felfelé,
a háromszori emelésnek pedig borsos ára van,
ezért a csatorna csak egyetlen egy alkalommal táplálta a Palicsi-tavat:
amikor Milošević kedvenc kormányfője Mirko Marjanović 1995-ben ünnepélyesen beindította a pumpákat.
Negyven éve bejelenti rádió a palicsi fürdésszezon kezdetét, számomra ez egyértelmű emlékeztető hogy a folyó, medencék és Palics nélkül maradt Szabadkáról csak elmehet az ember.
Egy-egy napra strandok után kutatva, vagy végleg, fáradtan feladva az egészet.
Márpedig akik, Isten tudja hogy mi okból, konokul mégis maradnak, maradnának, azoknak, nekünk, fájóan hiányzik a palicsi nyár és értetlen szomorúsággal szemléljük és némám tűrjük az esztelenül balga tétlenséget.
Alkonyodott.
Ezernyi fecske siklott át a Ludasi- tó felett, olykor egyikük-másikuk csőrének éles kattanása volt hallható, ahogy sikeresen elkapott egy-egy szúnyog csemegét.
Mint egyetlen fürdőzőt még engem is kiváncsian megszálltak, hisz emberfejet a vízben errefele igazán ritkán láthatnak.