Az elmúlt tavaszt, ahogy a nyár kezdetét is meghatározta a járvány megfékezésére tett intézkedések. Ebben a helyzetben folyamatosan tevékenykedett a Rákóczi Szövetség. Programjai zömét áthelyezte a virtuális térbe, megerősítve a nemzet összetartozását.
Nagy sikerű akciót indított, mely kiterjedt az egész Kárpát-medencére.
A kényszerből lemondott programok helyett létrehozták a virtuális időkapszulát. A Magyar vagyok… kezdetű szöveges, hang- vagy videoüzenetet tízezrek küldték el, melyet legközelebb 2040. június 4-én nyitnak ki.
És jött a nyár, amikor is a szövetség újra, rendíthetetlenül folytatja a munkát. Meghirdette táborait, pályázatait a 2020-as nyárra. Összmagyar táborokat, melyre az elszakadt nemzetrészek tanulói, pedagógusai is jelentkezhetnek. Július elejétől augusztus végéig a sátoraljaújhelyi Rákóczi Tábor és Rendezvényközpontba várják a tematikus táborok hétről hétre az általános iskolásokat, a középiskolásokat, az egyetemistákat, valamint a tanárokat. Ezek az együttlétek nem csak a kapcsolatépítést, pihenést szolgálják, de jó alkalmat teremtenek az identitás, a magyarságtudat erősítésére is.
Az egyes nyári táborokba a tudomány, a közélet, a gazdaság és a művészvilág számos képviselője is ellátogat, gazdagítva a megszerzett és megtapasztalt élményvilágot a résztvevők számára.
A 2020 nyári rendezvények során a Szövetség számos pályázati lehetőséggel segíti a helyi kezdeményezések felkarolását, illetve különböző rendezvényeik – táborok, kirándulások, vetélkedők, emlékünnepségek – teremtenek lehetőséget kapcsolatépítésre, élményszerzésre és ezen keresztül az identitás erősítésére. Mert a cél, hogy határok nélkül éljük meg a nemzetet, a nemzetünket.
Anyanyelvi tábor, pedagógus tábor, egyetemistáknak szóló tábor és a színjátszóknak szervezett tábor kiváló lehetőség a Kárpát-haza együttes megélésére.
A helyszínek zömében Sátoraljaújhely, de a lebonyolításba bekapcsolódik még Sárospatak és Székesfehérvár is.
Csáky Csongor szavait idézve:
„Az elszakított területek és az anyaország szellemi összeköttetésének letéteményesei mindig a fiatalok, akik Atyáik örökségét veszik át és azt adják majd tovább az őket követő generációknak.”
Csak így és közösen a jövőt építve maradhatunk meg.