Húsvét váró és tavaszt idéző növény a medvehagyma. Aki nem hallott róla, nézzen utána, mert fantasztikus és egészséges zöld növény. A medvehagymából készült krémleves nagyon egyszerű. Igazából a legnehezebb maga a medvehagyma beszerzése, de ha az megvan a többi gyerekjáték. Védett növényről van szó, erdőben terem. Az utóbbi években a Tejpiacon is beszerezhető, Tarcal hegységből szedik és hozzák a piacra. Szomorú vagyok, amikor azt látom, hogy gyökerestül kitépett medvehagymát próbálnak értékesíteni, mert ha csak a leveleit tépjük le, a növény tovább él, fejlődik, sőt jövőre erősebb is lesz. Ez a módszer több munkát és görnyedést igényel, de csak így tudjuk a védett és nagyon egészséges növényt megóvni a kipusztulástól. Figyeljünk erre oda, és ha valaki barbár módjára kínálja megvételre az értékes növényt, mondjuk el neki is, hogy ezúttal örüljön, hogy az erdőcsősznél nem bukott le, de a jövőben figyeljen oda, amikor szedi eladásra.
Krémleves hozzávalói és elkészítése
Hozzávalók:
1 csokor medvehagyma
1 db vöröshagyma
1 nagyobb krumpli (zöldségek)
2 db húsleveskocka (Isten bocsáss egy kis Vegeta)
só
tárkony vagy szerecsendió
őrölt bors
1 l víz
tejföl
olívaolaj
reszelt sajt és kenyérkockák a tálaláshoz (én még egy kis tökmagolajat is csöpögtettem a tetejére)
Az elkészítéshez szükséges:
Egy edénybe kevés olívaolajat önteni, majd hozzáadni az apróra vágott vöröshagymát és elkezdeni párolni. Amikor már üveges a hagymánk adjuk hozzá a zöldségeket. Én a napokban marhacsontból főztem erőlevest. A kimaradt puhára főtt paszternákot, sárgarépát és krumplit tettem hozzá. Nekem nem kellett puhára főzni a zöldségeket, csak összeforraltam és hozzáadtam a darabokra vágott medvehagymát. Ízlés szerint fűszerezni, majd lassú tűzön 6-7 percig főzni kell. Jó, ha van alaplé otthon, akkor azzal öntsük fel. Ha nincs, akkor figyeljünk a fűszerezésre, hogy nehogy sótalan maradjon. Itt szabad sóval, borssal akár egy kiskanál vegetával is fűszerezni.
A medvehagymának alapból van egy jellegzetes íze. Ezt óvatosan lehet tárkonnyal, vagy szerecsendióval még gazdagítani, de vigyázzunk, ne nyomjuk el a medvehagyma természetes ízét. Mindent csak óvatosan.
A medvehagymát főzés előtt alaposan mossuk meg, majd daraboljuk össze, és a puhára főttek a zöldségek, akkor ezekkel együtt leturmixoljuk. A főtt zöldségek természetes módon sűrítés a krémlevesünket, ami még egészségesebbé teszi.
Tegyük vissza a tűzhelyre, majd állandó keverés mellett, adjunk hozzá egy nagy evőkanál tejfölt. Egyet rottyan, majd elzárva alatta a tüzet lefedve állni hagyjuk tálalásig.
Tálaláskor a tányérba sajtot reszelek (kemény sajtot), majd rámerjük a forró levest. Kínálhatunk hozzá pirított zsemlekockát, sőt ha van, csöpögtethetünk rá egy kis tökmagolajat.
Múltkor egy hangverseny előtt a kamasz diákjaimnak főztem ilyen levest. Tudva levő, hogy a kamaszok nem igazán szeretik a zöld színű ételeket. Ezt a levest nagyon szerették, sőt repetáltak. Tehát nem csak udvariasságból dicsérték