Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a Nemzeti Tehetségprogram és az Új Nemzedék Központ közös programjáról tartottak szakmai tanácskozást Győrben.
A tehetségutak valójában egy Kárpát-medencét átívelő program, mely hivatott a tehetséges gyerekeket, fiatalokat felismerni, támogatni és követni útjukat.
A konferencia céljául tűzte ki, hogy a Magyarországgal szomszédos országok tehetséggondozó közösségeit összehozza, kapcsolatépítés, tapasztalatcsere valamint szorosabb szakmai együttműködésre.
Kiváló lehetőség volt, hogy a tehetséggondozó programokat bemutassák, továbbá a közép-európai térséggel és a szomszédos országokkal a szakmai és kapcsolatrendszerbeli együttműködést előmozdítsák.
Megismerhettük Lengyelország, Csehország, Szlovénia és a Kárpát-medence régióinak problémáit, fejlesztéseit.
Témakörökként foglalkoztak a tehetséggondozás problematikájával:
- Tehetségvesztés
- Alulteljesítés
- Tehetséges gyermekek/fiatalok kreativitása
A megközelítési mód is érdekes volt, hiszen a valós életet a realitásokat dolgozták fel előadásaikban, ami kihívást jelent mai oktatási-tehetséggondozó területen. Valóban szembe kell nézni a nehézségekkel, maga a tehetségvesztés komoly problémája a társadalomnak és magának konkrétan az oktatási térnek. Fontos megállapítani, hogy csak akkor tudunk tovább lépni, fejlődni, ha pontosan feltérképezzük a lehetőségeket és az esélyeket.
A szekciókon, már konkrét megoldásokkal álltak elő a szakemberek és a gazdasági tényezők, mert mindenki fontos a maga területén. Összekapcsolva az elméletet és a gyakorlatot hihetetlen eredmények születtek a múltban is.
A magyar tehetséggondozásnak sajátosságai szembetűnőek. Gazdag a hagyománya, tehát van miből meríteni. Tudósaink, tanáraink, nagy múltú gimnáziumaink rendhagyó történetet bizonyítanak.
A Nemzeti Tehetség Program jövőbeli céljai:
- Magasabb társadalmi mobilitás- a területi egyenlőtlenségek további csökkentése
- Előítéletek csökkentése- a hátrányos, vagy halmozottan hátrányos helyzetű tehetségekkel szembeni a társadalomban élő előítéletekkel szembeni tudatos fellépés
- Tehetségazonosítás- a tehetségazonosító módszerekkel történő minél korábban azonosítás
- A tehetség és a tudás értékének tudatosítása
- Tehetségbarát szemlélet- további résztvevőkkel való bővítés
- Minél több tehetség megtalálása, azonosítása, megtartása
- Képzés- a tehetségsegítők folyamatos képzése, a kiégés elkerülése
- Felelősségvállalás- a fiatalok felelősségvállalásának elősegítése
Komoly megfogalmazások. Számomra az, ami kiemelkedően fontos, hogy
összekapcsolva az egyént a társadalmi változásokkal, követik a tehetségek mozgását.
Nem elfeledve a pedagógus, tehetség azonosan fontos munkáját. Mert gépek, kütyük ide vagy oda, az emberi tekintetnek ereje van.