„A madárnak (...) szárnya van és szabadsága, az embernek pedig egyetlen szülőföldje és sok kötelessége.”
(Tamási Áron)
Ahhoz, hogy szülőföldként tekintsek erre a tájra, szükségem van arra, hogy szeressem a fákat, a naplementét, a fölém boruló eget és az embereket önzés nélkül. Ha ez nincs meg, nehéz szülőföldnek nevezni bármilyen tájékot.
Ugyanígy szeretni kellene az iskolát, a padokat a mindennapi együttlétet a közösséget és segíteni a gondjaikban.
Sajnos nap mint nap szembesülünk azokkal a „számunkra nem tetsző” helyzetekkel, amik befolyásolják iskolás gyerekeink életét.
Nem szeretnék zászlókat lobogtatva rohangálni az úton, de baj van!
Mi a gyermekbántalmazás?
A gyerekek bántalmazása két nagy csoportra osztható. Az egyik, amikor a gondozó (aki tipikusan a szülő vagy a nevelőszülő) akár szóban, akár testileg valami rosszat tesz a gyerekkel – ez a klasszikus gyerekbántalmazás vagy gyerekek elleni erőszak; a másik esetben elmulaszt valamit megtenni, amire a gyereknek szüksége van – ez az elhanyagolás. Mindkettő hosszú távú káros következményekkel jár, mivel a gyerek felé azt az üzenetet hordozza, hogy nem szerethető, az igényei nem fontosak, és a testével nem önmaga rendelkezik.
A gyerekbántalmazás fajtái:
- Érzelmi erőszak: leggyakrabban a gyermek sértegetése, megszégyenítése vagy megalázása. Leggyakrabban elhangzó gondolatok: sértegetik a barátait, örökbeadással fenyegetik, számára fontos tárgyak összetörése, berendezési tárgyak dobálása.
- Testi erőszak: ide tartoznak a gyermek rázása, dobálása vagy lökdösése, megpofozása, kézzel vagy bármilyen tárggyal való megütése, szobába bezárása, vagy a mindennapi szükségleteinek megvonása, értem itt alvás-, táplálék- vagy folyadék megvonást.
- Szexuális erőszak: az érzelmi és a testi erőszakkal ellentétben a gyerekek szexuális bántalmazását nem mindig kíséri nyílt kényszerítés és erőszak. Az elkövetők gyakran nyílt vagy burkolt zsarolással, kedveskedéssel vagy megtévesztéssel veszik rá a gyerekeket a szexuális cselekményekben való aktív részvételre, ezért az ilyen cselekményeket a szexuális “visszaélés” vagy “abúzus” kifejezésekkel szokták megnevezni.
- Elhanyagolás: ez a kategória arról szól, hogy a szülői feladatnak nem felel meg az állítólagos szülő. A gyermek szándékosan vagy szülői figyelmetlenségből kerül elhanyagolt állapotba.
Ami napjainkban nagyon szembetűnő:
- táplálkozásbeli elhanyagolás – a gyermeknek magának kell gondoskodnia élelmezéséről, nem kap enni
- ruházatbeli elhanyagolás – nincs megfelelő lábbeli és ruházat
- életkörülménybeli elhanyagolás – hideg lakás, koszos
- egészségügyi elhanyagolás – nem megfelelő táplálkozás, nem viszik orvoshoz
A gyermekbántalmazás következményei:
Testi: sebek, zúzódások, törések. Az állandó rettegés és bizonytalanság okozta pszichoszomatikus betegségek: hasmenés, fejfájás, orvosi ok nélküli súlyos megbetegedések, allergiák kialakulása.
Lelki- és viselkedésbeli következmények: elmagányosodás, gátlásosság, belső rosszaságtudat és bűntudat, hamis én kialakulása (“Ha az emberek megtudnák, valójában milyen vagyok, mindenki eltaszítana.”), agresszió a kortársakkal, öngyilkosság fontolgatása vagy öngyilkossági kísérletek, szökési kísérletek, drog- vagy alkoholfogyasztás, bűncselekmények és bandák felé sodródás.
Felnőttkori hatások:
Depresszió, elmagányosodás, nehézkes vagy nem létező intim kapcsolatok, alkohol vagy drogfüggőség, ismételt önveszélyeztetés (pl. újabb bántalmazó kapcsolatok nem elhagyása).
Ha jobban körbenézünk és látunk is, akkor észrevehetjük ezeket a jelenségeket. A pedagógusok naponta szembesülnek ezekkel a „bántalmazásokkal”.
Úgy gondolom, mindenki kötelessége, hogy szülőföldnek tekintsük közvetlen környezetünket, amiből következik, hogy küzdjünk az előbbiekben foglalt negatív jelenségekkel szemben.